-->

Soluk kesici 20 tabiat harikası - 1

Soluk kesici doğa harikaları arasında ülkemizden de iki muhteşem harika yer alıyor. Bakalım doğru tahmin edebildiniz mi? 

1. Büyük Mavi Delik
400 metre genişliğinde ve 145 metre derinliğinde, Belize'nin 60 mil açığında bulunuyor . Yeryüzünde çok sayıda "Mavi Delik" yer almasına rağmen hiçbiri " Büyük Mavi" kadar hayret verici değil. Görenleri şaşırtan " Büyük Mavi" tüplü dalış için en güzel yerlerden biri. 
Doğa Harikaları - Büyük Mavi Delik
Doğa Harikaları - Büyük Mavi Delik
2. Plitvice Gölleri
Hırvatistan'da yer alan bu tabiat harikası 16 gölden meydana geliyor ve her bir göl basamaklarla ve şelalelerle birbirine bağlanıyor. Bu tabiat harikası UNESCO Kültür Mirasları listesinde. 
Doğa Harikaları - Plitvice Gölleri
Doğa Harikaları - Plitvice Gölleri
3. Uçan Gayzer
Tamamıyla rengarenk, natürel olmasa da kaza sonucu meydana gelen bu yer tam bir doğa harikası. Bundan tam 40 sene öncesinde , çöle dönüşmüş eski bir göl yatağında jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler, kaynağın toprak altından püskürmesiyle beraber minerallerin yükselip bu formu oluşturmasını sağlamış. Öbür gayzerlerden farkı ise aralıksız püskürmesi ve hiç ara vermemesi. 
Doğa Harikaları - Uçan Gayzer
Doğa Harikaları - Uçan Gayzer
4. Zhangye Danxia
Çin'in Gansu eyaletindeki Zhangye kentine bağlı olan Nantaizi köyünün yakınındaki genişçe bir alana ait . Yakın bir zamanda dünya mirası listesine de girmiş. Milyonlarca senede oluştuğu düşünülen Çin'deki bu kumtaşı şekilleri adeta devasa bir el bu alanda ebru sanatı çalışması yapmış duygusu uyandırıyor. 
Doğa Harikaları - Zhange Danxia
Doğa Harikaları - Zhange Danxia
5. Çizgili Buzdağları
Buzdağlarının bazıları beyaz ya da mavi olurken bazıları ise mavi-beyaz çizgili görünümlere sahiptirler. Bu buzdağlarının çizgili olanları şaşırtıcı ve etkileyici görünümüyle görenleri hayran bırakıyor. 
Doğa Harikaları - Çizgili Buz Dağları
Doğa Harikaları - Çizgili Buz Dağları
6. Cehennem Kapısı
Metan gazı üreten bu devasa kuyu 1971 yılında , doğal gaz kaynaklarını araştırdıkları sırada Rus yer bilimi uzmanları aracılığıyla tesadüfen keşfedilmiş. Çapı 70 metreyi bulan kuyu metan gazının çevreyi etkilemesini engellemek amaçlı o gün bu gündür hiç durmadan yanmaya devam etmektedir . 
Doğa Harikaları - Cehennem Kapısı
Doğa Harikaları - Cehennem Kapısı
7. Côte d'Albâtre
Falezlerin ne olduğunu çoğumuz biliriz. Dik uçurumlar.. Şimdi falezlerin yer yer kemer benzeri oluşumlar ile 130 kilometre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğinde bembeyaz renkte uzandığı bir sahil şeridi düşünelim . İşte burası Fransa'nın populer Côted'Albâtre'si, başka bir deyişle ''Kaymaktaşı sahili'' 
Doğa Harikaları - Côte d'Albâtre
Doğa Harikaları - Côte d'Albâtre
8. Bryce Kanyonu
Burası esasında bir kanyon değil, daha çok Paunsaugunt Platosu'nun doğu tarafında yer alan enteresan bir doğal oluşumdur. Rüzgar, su ve buz erozyonuyla oluşmuş bu oluşumlar hem biçimleri hem de oluşum şekilleri yönüyle Kapadokya'daki peribacalarına benzer . 
Doğa Harikaları - Bryce Kanyonu
Doğa Harikaları - Bryce Kanyonu
9. Salar de Uyuni Gölü
Salar de Uyuni dünyanın en büyük tuz gölü. Resimde görüldüğü gibi adeta ayna tutulmuş gibi bir görüntüye sahip. 
Doğa Harikaları - Salar de Uyuni Gölü
Doğa Harikaları - Salar de Uyuni Gölü
10. Pamukkale
Pamukkale turistik bir mekan olmasının yanında aynı zamanda insanlar için sıhhat kaynağıdır. Türkiye'den ve dünyadan binlerce turist çeken bu yer bahar aylarından görülmeye değer . 
Doğa Harikaları - Pamukkale
Doğa Harikaları - Pamukkale

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI