-->

Kediler hakkında 10 ilginç bilgi

Kediler hakkında ilginç bilgiler
Kediler hakkında ilginç bilgiler
1. 70 den fazla kedi ırkı bulunmaktadır. Kediler Amerika'nın en popüler evcil hayvanlarıdır. Amerika’da evcil hayvan olarak 74 milyon köpek, 88 milyon kedi vardır.

2. Kedi alerjisi olan insanlar gibi bazı kedilerin de insanlara alerjisi olabilmektedir. Her 200 kediden 1’inde kedi astımı vakası yaşanmaktadır. Ayrıca kedinizin günlük alışkanlıklarını değiştirirseniz hasta numarası yapabilirler.

3. Bir kedinin beyin yapısı bir köpeğin beyin yapısına göre daha karmaşıktır. Ayrıca beyinlerinin kavramsal bilgi işlem kısmı köpeklere oranla daha gelişmiştir. Kedilerde beyinde 300 milyon nöron (sinir ucu) bulunurken bu sayı köpeklerde 160 milyon kadardır.

Kediler hakkında ilginç bilgiler
Kediler hakkında ilginç bilgiler
4. Erkek kediler sol patilerini daha iyi kullanabilir iken, dişi kediler sağ patilerini kullanmada daha iyidirler. Ayrıca Kediler patilerinin altından terlerler.

5. Kedi sahibi olan kişilerin kalp krizi veya felç geçirme ihtimalleri, kedi sahibi olmayanlara göre üçte bir oranında daha düşüktür.

6. Kedi gurultusunun iyileştirici özelliği vardır. Özellikle kemik kırık ve çatlaklarının iyileşme hızında olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir.

7. 1997 yılında Alaska’daki Talkeetna şehrinin fahri belediye başkanı, 15 yıllığına Stubbs isimli bir kedi olmuştur. 2013’te bir başka kedi ise Meksika’da belediye başkanlığına aday olmuştur.

Kediler hakkında ilginç bilgiler
Kediler hakkında ilginç bilgiler
8. Dünyada pek çok ülkede siyah kedinin uğursuzluk getirdiğine inanılırken, İngiltere’de ve Avustralya’da tam tersi söz konusu.

9. Kediler ilk olarak Antik Mısır’da değil Çin’de evcilleştirilmiştir. Ancak Antik Mısır’da gördüğü saygıyı nerde ise hiçbir yerde görmemiştir. Öyle ki Eski Mısır’da evcil bir kedi öldüğünde tüm ev halkı kaşlarını tıraş yaparak yas tutarmış.

10. Kediler yaşamlarının %70’ini uyuyarak geçirirler.

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI