-->

Sonunda bu da oldu, işte size satılık temiz hava

ilginc girisimler
Dünya üzerinde nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ülkelerden biri Hindistan ve tam da bu nedenle hava kirliliğini en çok hisseden ülkelerden biri. Özellikle Hindistan, Japonya, Çin gibi ülkelerde yaşayanlar hem sanayi üretiminin yoğunluğu hem de nüfus yoğunluğunun fazla olması gibi nedenlerle sık sık hava kirliliği sıkıntısı yaşıyorlar. Bu konuda rekor ise hiç şüphesiz Çin’e ait. 

Ancak haberimize konu olan Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de de hava kirliliği ölümcül seviyelere ulaşmış durumda. Sırf bu yüzden şehirde yaşayan vatandaşlara zorunlu kalmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyarılar yapıldı ve okullarda bir süre tatil edildi. Böylece bu durum Pratik zekaya sahip vatandaşlar için de yeni iş fısatları doğurdu.

İlginç Girişim, şaşırtıcı iş fırsatı


Yeni Delhi Kasım ayı içerisinde hava kalitesi endeksi sonuçlarına göre 527 puan ile, Dünya’da şu ana dek ölçülmüş en kirli hava rekorunu da kırmış oldu. Bu oran Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği standartların tam 20 kat üstünde ve insan yaşamını tehdit eder seviyede.

Kirlilik rekorunun kırılmasının ardından şehirde acil durum ilan edildi ve yaklaşık beş milyon kişiye maske dağıtıldı. Ayrıca şehirdeki tüm inşaat faaliyetleri 1 hafta boyunca durduruldu ve hava fişek kullanımı da yasaklandı. Trafikten kaynaklanan kirliliğin önüne geçmek için ise tek çift plaka uygulamasına geçildi ve araç plakalarına göre belirli günlerde trafiğe çıkmalarına izin verildi.

İşte bu noktada şaşırtıcı bir şekilde Oxy Pure isimli girişimci şirket müşterilerine temiz hava satışına başladı. Kimyasal tüplerde üretilen / korunan ve farklı aromalara sahip olan bu havanın vücut ve zihin üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu açıklandı.

Yeni Delhi’de yaşayanlar eğer isterlerse bu hizmetten 15 dakika için 299 Rupi yani Türk lirası ile 24 liraya faydalanabiliyorlar. Buna benzer bir uygulama haberin başında da belirttiğimiz hava kirliliğin en yoğun hissedildiği ülke olan Çin’de de yapılmıştı.

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI