-->

Yeni keşfedilen bu gezegen cehennem sıcaklığında

mascara 2b
Yeni keşfedilen gezegenler
Cenevre Gözlemevi, Danimarka Teknik Üniversitesi, Bern Üniversitesi ve Yale Üniversitesinden oluşan uluslararası bir araştırmacılar takımı, dünyamıza tam 456 ışık yılı uzaklığında bulunan ve atmosfer sıcaklığı demiri dahi buharlaştıracak düzeyde yüksek olan yeni bir gezegen keşfetti.

Araştırmacılar bu keşiflerini Amerika'nın Arizona şehrinde bulunan, tam 4.3 metre uzunluğundaki Lowell Keşif Teleskopunun aşırı Kesin Spektometre'si sayesinde gerçekleştirdiler. Mascara -2b ismi verilen bu gezegenin atmosfer sıcaklığının 3.140 dereceyi bulduğu tahmin ediliyor. Ayrıca bu yeni gezegenin atmosferinde gaz şeklinde demir, magnezyum ve kromium bulunduğu da belirtildi.

Jüpiter gezegeninin tam olarak iki katı büyüklüğünde olan Mascara -2b Hot Jüpiter yani Sıcak Jüpiter olarak da adlandırılıyor. Mascara-2b’nin yapılacak analizler ile diğer gezegenlerin yapısını öğrenmeye yardımcı olması ve ayrıca onların atmosferik döngülerinin modellerini açığa çıkarması da bekleniyor.

Bu muhteşem keşife dair araştırma raporları Astronomy and Astrophysics dergisinde yayımlanacak ve uzay konusunda araştırmalar yapan diğer meraklı gözlerin bilgilerine sunulacak.

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI