-->

İlginç psikolojik bilgiler

ilginc bilgiler
İlginç Psikolojik Bilgiler
Çok fazla stresli, gergin durumlarda sakız çiğnemek ya da yemek yemek stresinizi azaltabilir. Beyin, yemek yediğiniz için tehlikede olamayacağınıza karar verir ve gerginliğinizi otomatik olarak azaltır.

Stresin neden olduğu nefes darlığı ve kalbin daha hızlı atması gibi fiziksel belirtiler, neşe ve heyecanın neden olduğu belirtilerle tıpatıp aynıdır. Bundan yola çıkarak bilim adamları, eğer stresli durumu yeniden tanımlamayı denerseniz, stresinizi neşeli bir heyecana çevirmenizin mümkün olduğunu söylüyorlar.

Eğer biri size kızarken siz sakin kalmayı başarabilirseniz, karşınızdaki kişi muhtemelen daha çok sinirlenecektir. Ancak daha sonra yaşanan bu durumdan dolayı muhakkak kendisini suçlayacaktır.

Verdiğimiz duygusal tepkiler, duygularımızı da tetikler. Örneğin, mutlu hissetmek istediğinizde, hiç gülümseyecekmiş gibi hissetmeseniz bile, gülümseyin. Bir süre gülümsemeye devam ettiğinizde, gülmenize neden olacak bir şey varmış gibi neşeli ve mutlu hissedebilirsiniz.

Gulmek bulasicidir
Gülmek bulaşıcıdır
Bir grup içerisinde insanlar aynı anda güldüklerinde, sizde içgüdüsel olarak hemen, o grup içerisinde kendinize en yakın hissettiğiniz kişiye bakarsınız.

Bir şey söyleyeceğiniz zaman söze bence diyerek başlamamalısınız. Söylediğiniz şeyin sizin fikriniz olduğu zaten bellidir. Bence dediğiniz zaman karşınızdaki kişide özgüven eksikliğiniz olduğu fikrini yaratmış olursunuz.

Eğer birisini gördüğünüzde kendinizi gerçekten mutlu veya heyecanlı hissediyorsanız, mutlaka onlar da sizi gördüklerinde mutlu ve heyecanlı olacaklardır.

Bir görüşme yapacağınız zaman karşınızdaki kişileri eski dostlarınızla beraber hayal edin. Unutmayın bulunduğunuz durumu nasıl algılayacağınız sizin elinizde. Göreceksiniz rahatlığınız bulaşıcı olacak.

Zeka mi yoksa ozguven mi
Zeka mı yoksa Özgüven mi?
Birçok kişi zeka ile özgüven arasındaki farkı anlayamaz. Size bir ipucu, eğer ne yaptığınızı bildiğinizden gayet emin görünürseniz insanlar zeki olduğunuzu düşünecek ve sizin etrafınızda toplanacaklardır.

Eğer bir grup toplantısında iseniz ve ortamda size kötü davranacağını düşündüğünüz bir kişi varsa, gidin ve onun yanına oturun. Göreceksiniz o kişi içgüdüsel olarak size saldırmak için güvenli bir mesafede olmadığını hissedeceğinden size karşı tavırları biraz daha yumuşayacaktır.

Farzedelim birine bir soru sordunuz ancak eksik ve kaçamak bir cevap aldığınızı düşünüyorsunuz. Göz kontağını sakın kesmeyin, sürdürün ve sessiz kalın. Böyleklikle karşınızdaki kişi verdiği cevabın yetersiz olduğunu düşünüp konuşmaya devam edecektir.

Müşteri hizmetlerinde çalışıyorsanız, oturduğunuz yerin arkasına bir ayna koymayı deneyin. Sizinle konuşmaya gelen müşteriler aynada kendilerini gördükleri için size karşı daha nazik davranacaklardır. Kimse kendini aptalca konuşurken görmek istemeyecektir.

Biriyle ilk kez dışarı çıkacağınızda, onu heyecan verici bir yere götürmenizi tavsiye ederiz. Mekanın heyecanıyla sizi aynı yere koyacaktır. İşte size ilk izlenim için güzel bir katkı.

Goz temasi onemlidir
Göz teması önemlidir
Birisiyle konuşurken onun göz rengini anlamaya çalışın. Unutmayın göz kontağını sağladığınızda insanlar sizden daha çok hoşlanacaklardır.

Eğer çevrenizde herkese tavsiye veren birisi varsa bilin ki hayatında en çok sorun yaşayan kendisidir.

Unutmayın bir kişinin karakterini, gittiğiniz restoranın çalışanlarına nasıl davrandığına bakarak anlayabilirsiniz.

Erkekler kadınlardan kesinlikle daha komik değil, ancak daha fazla şaka yapıyor ve umarsızca konuşuyorlar.

Sizde geceleri düşünmekten uyuyamıyorsanız ve uykunuz kaçıyorsa, yataktan kalkın ve o kafanızdaki düşünceleri yazmaya başlayın. Böylelikle zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Psikolojik Arastirma
Psikolojik Araştırma
Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre normalin üzerinde zeka seviyesine sahip olan insanların diğer kişilere göre daha az arkadaşı vardır, çünkü zeki insanlar çok daha seçicidirler.

Kadınların vücutlarında erkeklerinkinden iki kat daha fazla ağrı reseptörü vardır. Ancak ağrı eşikleri çok daha yüksek olduğu için buna katlanabilirler.

Babanız duymasın ama yüksek sesle müzik dinlemek sizi rahatlatarak daha mutlu hissetmenizi sağlar.

İlginç bir veri daha, 16 ile 28’li yaşlar arasında kurulan dostluklar diğerlerine göre daha güçlü ve kalıcı oluyor.

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI