-->

Matematik ile ilgili ilginç bilgiler

Matematik ile ilgili sasirtan bilgiler
Matematik ile ilgili ilginç bilgiler
PİSA verilerine göre Türkiye, Matematik eğitiminde 72 ülke arasında ancak 42. ülke olabildi. Bir önceki sıralaması 49.’luk olan ülkemiz bir miktar ilerleme kaydetmiş olsa da daha hala kat etmesi gereken çok mesafe var. Öğrenciler arasında en çok korkulan derslerin başında gelen matematik için, belki daha sevimli hale gelebilir umudu ile Matematik ile ilgili ilginç bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Matematik kelime olarak Antik Yunanda kullanılan MATESİS sözcüğünden gelir. Anlamı ise ben bilirim demektir.

Eski Babil’de zamanın bilim adamları matematikte temel olarak 60 sayısını esas almışlardır ve işte bu yüzden günümüzde 1 dakika 60 saniye, 1 saat 60 dakika ve 1 daire de 360 dereceye eşittir.

Bir çoğunun korkulu rüyası olan Pisagor Teoreminin mucidi olan Pisagor, aynı zamanda da tarihte en çok bilmece üreten matematikçilerden biridir.

Yapılan bir araştırmaya göre sakız çiğneyen öğrencilerin, çiğnemeyen öğrencilere göre matematik testlerinde daha başarılı sonuçlar aldığı görülmüştür. Bilmiyorum buna öğretmenlerimiz ne der :)

Şaşırtıcı ama 1.900 yılında matematik hakkında o zaman kadar bilinenlerin tamamı kitap haline getirildi ve ancak 80 kitap yazılabildi. Günümüzde ise bu rakamın 100.000’den fazla olduğu tahmin edilmektedir. Yani son 120 yılda matematik hakkında bilinen ve keşfedilenler nerede ise 1.250 kat daha fazladır.

Sıfır ile ilgili ilginç bilgiler


Sıfırı büyük İslam bilgini Harezmi, 9.yüzyılda bulmuştur. Bundan önceki zamanlarda ise sıfır yerine boşluk bırakılıyordu. Bu ise çoğu zaman işlem hatalarına yol açabiliyordu. Harezmi sıfırı Avrupalılara tanıttı ve çok çabuk kabul edildi.
Harezmi
Büyük matematikçi Harezmi

İnanılmaz ama yıllarca Pİ sayısının tam değeri bulunamamıştır. Hatta günümüzde dahi 1 milyarıncı basamağına kadar bilinebiliyor.

10 üzeri 100 sayısı yani 1 rakamı yanında 100 tane sıfır, Googol olarak adlandırılmaktadır. Bilmem tanıdık geldi mi?

Macar matematikçi Paul Erdös, daha dört yaşında iken bir kişinin yaşı sorulduğunda bunun kaç saniyeye denk geldiğini kafasından hesaplayabiliyordu.

1 ile 10 arası tüm sayılara tam olarak bölünebilen en küçük sayı 2.520’dir.

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI