-->

Bu sistem duyguları tanımlayabiliyor

Duygu tanıma sistemi

Kişilerin yüz ifadelerinden duygularını tanımlayabilen sistem, bilim çevrelerinde etik konusunda tartışmaları da beraberinde getirdi. Çin menşeili bir teknoloji şirketi tarafından geliştirilen sistem şu an için sadece hapishanelerde kullanılıyor.Fakat bu yeni teknolojinin uluslararası firmalar tarafından çalışanlarını denetleme amacı ile kullanılabilme ihtimali uzmanların tepkisine neden oldu. 

Taigusys isimli şirket tarafından geliştirilen bu duygu tanımlama sistemi, birden fazla insanın yüz ifadelerini algılayıp izleyebiliyor ve ayrıca izlediği her bir bireyin o an nasıl hissettiği hakkında ayrıntılı bir rapor oluşturabiliyor. Teknolojiyi yakından inceleyen bilim insanları ise bu yeni teknolojinin hem etik dışı hem de hatalı olduğunu belirterek yeni bir tartışma başlatıyor.

Taigusys'un ana müşterileri arasında China Mobile, Huawei, PetroChina ve China Unicom gibi çok uluslu şirketler bulunuyor, fakat bu çok uluslu şirketlerin duygu tanıma sisteminin kullanımı için lisans alıp almadıkları henüz netleşmiş değil.

Duygu tanıma sistemi nasıl çalışıyor?


Taigusys'un internet sitesinde, bu yeni teknolojini zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olduğu ve bu sayede duygusal, çatışmacı davranışların yarattığı sorunlarında en aza indirilebileceği iddia ediliyor. Sistem duygu tanımayı bir Yapay Zeka aracılığıyla gerçekleştiriyor ve kişini yüzündeki kas hareketlerini değerlendiriyor.

Programın incelediği iyi duygular arasında mutluluk, sürpriz ve olumlu bir şeye verilen tepkiler yer alıyor. Yapay zeka ayrıca kişinin yüzündeki ifadeleri üzüntü, iğrenme, küçümseme, kafa karışıklığı ve öfke gibi olumsuz duygular için de kontrol ediyor.

Bilim insanları ise insan hakları ve etik konularını özellikle vurgulayarak bu tür programların uygulamaya alınırken çok dikkatli olunması çağrısında bulunuyor. Teknolojiye karşı çıkan bilim insanları duygu tanımlama sistemlerinin sahte bir bilim üzerine kurulduğunu, yüz ifadelerinin kişinin içsel durumuyla bağlantılı olduğuna dair belirsiz ve bilimsel olarak kanıtlanmamış varsayımlara dayandığını belirtiyorlar.

Öte yandan bu teknoloji işe yarasa dahi kişilerin mahremiyet hakları da dahil olmak üzere birçok insan hakkının ağır bir ihlali olduğu vurgulanıyor. Tepkisini ortaya koyan bir başka bilim insanı ise "Sistem, çalışan performansını adaletsiz bir şekilde cezalandırmak veya insanlık dışı bir şekilde optimize etmek için de kullanılabilir" dedi.

Taigusys'un geliştirdiği sistem şu an sadece Çin’deki 300 hapishane ve gözaltı merkezinde kurulmuş durumda. Sistemin yaklaşık 60 bin kameraya bağlı olduğu ve mahkumların daha uysal kalmasına yardımcı olduğu iddia ediliyor.

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI