-->

İnsanlar Marsta çoğalabilecekler

Mars Gezegeni - Kızıl Gezegen

Son yayımlanan bir araştırmaya göre, Mars gezegeninde insanların üremesi mümkün olabilecek. Araştırma bulgularında insan sperminin Kızıl Gezegen'de 200 yıla kadar hayatta kalabildiği yer alıyor.

Bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonunda fare spermini tuttukları ve radyasyona maruz bıraktıkları 6 yıllık deneyin ilk sonuçlarını paylaştılar. The Daily Mail gazetesinde yer bulan habere göre araştırmacılar daha önce uzaydaki radyasyonun insan DNA’sını yok edebileceğine ve üremeyi de imkansız hale getireceğine inanıyorlardı. Ayrıca deneyde uygulanan yüksek radyasyonun neden olabileceği kanser de başka bir endişe kaynağıydı. Ancak altı yıllık denemeler sonunda bilim insanları, uzay istasyonunda depolanan fare sperminin hala sağlıklı kaldığını keşfettiler.

Araştırmaya katılan bilim adamlarından biri olan Japonya Yamanashi Üniversitesi Profesörü Sayaka Wakayama şunları söyledi: “Çalışma sonunda genetik olarak normal birçok yavru elde edildi. Bu keşif insanlığın uzay çağında ilerleyebilmesi için oldukça önemli. Diğer gezegenlere göç zamanı geldiğinde, sadece insanlar için değil, evcil hayvanlar için de genetik kaynak çeşitliliğini korumamız gerekecek.”

0 comments


EMOJİEMOJİ

ÖNCEKİ YAZI ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI SONRAKİ YAZI